EFT: Duygusal Özgürleşme Teknikleri

resim

Amaç:

 

Duygusal Özgürleşme Teknikleri, özgün tanımıyla “Emotional Freedom Techniques&rdquo(EFT) gerek ağır ruhsal sorunlarıngerekse günlük streslerin, bağımlılıkların, öfke, endişe, acı, üzüntü, suçluluk gibi olumsuz duyguların, uyku düzensizlikleri, sınav heyecanı, güvensizlik, yersiz korku gibi problemlerin ortadan kaldırılmasında kullanılan ve kişinin kendi kendine uygulayabileceği bir yöntemdir. Soruna bağlı olarak başarı oranı %85-97 arasındadır. EFT, her tür duygusal ve zihinsel sorunun birkaçdakika veya birkaçgün gibi çok kısa bir zaman içinde ortadan kaldırılması için kullanılır, parmak uçlarıyla bedendeki bazı akupunktur noktalarına dokunulması yoluyla uygulanan bir enerji çalışmasıdır.

 

Temel prensibi, ifade edilmemiş her tür olumsuz duygunun kişinin enerji bedeninde tıkanıklıklar veya aksamalar oluşturması, bu nedenle düzgünce akamayan enerjinin zihinsel, duygusal ya da bedensel rahatsızlıklara yol açmasıdır. EFT sürecinin gerekleri yerine getirilerek, enerji kanallarının uçnoktalarına uygulanan hafif vuruşlar ile bu tıkanıklıklar açılır ve enerji dengelenir. Böylece, olumsuz duygular ortadan kalkar, yerine olumlu düşünce ve inançlar yerleşir. Alınan sonuçlar hızlı ve kalıcıdır. ?

 

İlkeleri binlerce yıllık akupunktur ve akupresür yöntemlerine dayanan EFT, bugün binlerce psikolog tarafından etkin bir şekilde ve yaygın olarak kullanılmakta, ruhsal sorunların üstesinden gelinmesinde bir devrim olarak kabul edilen “Enerji Psikolojisi&rdquoalanının temelini oluşturmaktadır. Duygusal Özgürlük Teknikleri, kolay öğrenilen, kolay uygulanan ve psikoloji, enerji sistemi, teşhis ve tedavi konusunda hiçbir eğitim gerektirmeyen, herkesin uygulayabileceği bir yöntemdir. ??

 

İçerik:

§Olumlu düşünce ve yaşam?

§Enerji psikolojisi ve EFT nasıl çalışır??EFT nedir, tarihçesi ?

§EFT kullanım alanları

§Hedef belirleme

§Uygulamalar?

§İmgeleme

§Olumlu düşünce geliştirme ?

§Bireysel program oluşturma??

§Bireysel ve grup uygulamaları:

§Stresten, öfke, bıkkınlık, çaresizlik, üzüntü, baskı gibi olumsuz duygulardan kurtulmak

§Özgüveni sağlamlaştırmak

§İş yaşamında çatışmayı verimli hale dönüştürmek

§Empati ve anlayış geliştirmek

§Hedef belirleme ve gerçekleştirme sürecini eğlenceli ve disiplinli hale getirmek

§Motivasyon ve performansı artırmak 

§İş yaşamında ortaya çıkan bedensel rahatsızlıkları çözmek için desteklenmek

§Program kapsamında öğrenilen EFT tekniklerini yaşamın her alanında kullanarak mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürdürmek

 

Ön Hazırlık:

 

Dersten önceki birkaçgün mümkünse alkol almamanızı, eşofman, sweatshirt gibi pamuklu ve çok rahat giysiler giymenizi, çorap giymenizi,?takı takmamanız etkisini artıracaktır.

 

Kimler katılamaz:

 

Epilepsi, bipolar kişilik ve şizofreni rahatsızlığı olanların katılımı önerilmemektedir. Eğitim kapsamı içinde yer alan EFT’nin, bu rahatsızlıklarda terapist ve doktor işbirliği ile kullanılması önerilmektedir.